Doktor makaleleri: içerik girişinde nelere dikkat edilmelidir?

Plagiarism yani intihal, bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması olarak tanımlanıyor.

Ancak bizim burada bahsetmek istediğimiz tanım, kimin hangi içeriği kullanması ile ilgili değil. Bu kısım avukatları ve hak sahiplerini ilgilendiriyor. Bizi ilgilendiren kısım Google’ın orjinal içeriğe nasıl baktığı ve içeriğin tamamının veya bir kısmına başka mecralarda ulaştığında, buna nasıl tepki verdiği ile ilgili. Sürekli güncellenen arama algoritmalarının arka planda neredeyse bir insan gibi çalıştığını söylesek pekte abartmış sayılmayız. Google’ı bu konuda hafife almamak gerek. Algoritma güncellemeleri google tarafından daha iyi arama deneyimi sunmak için yapılan çalışmalardır. Bu güncellemeler ile alakasız içeriklere yönlendirmek başta olmak üzere bir çok haksız rekabeti de ortadan kaldırma amaçlanmaktadır.

Makale yazımı özellikle söz konusu tıbbi içerik olduğunda emek, araştırma ve zaman isteyen bir iş. Bir de söz konusu dijital mecra olunca, yazılan içeriğin özgünlüğünün milyonlarca içeriğin yer aldığı bir havuza girdiğinde, benzersiz olmasını da bazı durumlarda güçleştirebiliyor. Siz her ne kadar orjinal bir içerik olduğunu ve bunda da kesinlikle haklısınızdır, iddia etseniz de, bazı durumlarda bu içeriğe benzer başka içeriklerde karşınıza çıkabiliyor. Bu da sizin içeriğinize ait diğer içeriklerin çok fazla varyasyonlarının bir arada olmasından kaynaklanıyor. Ama bu sorun için çok fazla endişelenmeye gerek yok. İçerik kontrolü sağlayan ücretsiz servisler var. İçeriğinizin özgünlük derecesini ölçen bu servisleri kullanmadan google’a girmeniz istemediğiniz süprizlerle karşılaşmanıza sebep olabilir.

Seo uyumlu bir makalede nelere dikkat etmeliyiz?

Gelin kısa sizlere makale yazımında daha derinlerede inemeden on-page seo çalışmalarında gerekli olan bazı temel kurallardan bahsedelim. Bu kurallar geçmişten bugüne google algoritma güncellemelerinde de herhangi bir değişikliğe tabi tutulmamıştır.

Google’da içerik oluştururken kurguyu google sinyalleri ile uyumlu olacak şekilde hazırlamak önemli. Sayfanızın trafik almasını istiyorsanız aşağıda bahsettiğimiz on-page seo çalışmasında kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Google botları siteyi ve içeriğinizi taradığında önce başlığa, başlığın linkine, sonrasında ilk paragrafa (ki bu önemli, arama sonuçlarının da gösterildiği meta bölümü bu kısımdır. Burada ne yapılması gerektiğini ayrıca anlatacağız.), alt başlıklarınıza, madde imlerine, kullandığınız görsellere ve bu içerikten dışarıya veya içeriye verdiğiniz linklere bakarak değerlendirmesini yapacaktır.

Başlık seçimi: Başlığın içerik ile uyumlu olması ve anahtar kelimenin de başlıkta geçmesi google botlarının makalenizi daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Link yapılandırması: Makale başlığında geçen içeriğin aynı şekilde link içerisinde de yer alması gerekiyor.

Anahtar kelime: Bu kısımı çok abartmadan, yinelenen anahtar kelimeler kullanmadan amacına uygun şekilde cümle içerisinde geçirmeye dikkat edilmelidir. Özellikle ilk paragrafta bir adet anahtar kelime mutlaka yer almalı. Ancak daha fazla anahtar kelimeyi yineleyerek ekleyeyim ve sıralamam yükselsin diye düşünüyorsanız, bunu yapmayın. Zira google arama güncellemelerinde bu gibi bir çok içeriğin yapısına zarar veren teşebbüsleri artık anlıyor ve sıralamanızda da bundan negatif yönde etkileniyor olacaktır.

Alt başlıklar ve madde imleri: Bir diğer dikkat edilmesi gereken konuda başlık seçimi. İçeriğin daha anlaşılır olması için alt başlıklar halinde hazırlanması tavsiye edilen. Zorunlu değil ama bunu yaparsanız içerik puanınızda yükselecektir. Google’ın kendi kaynaklarından 500 sinyal, farklı kaynaklarda ise geçen 750 sinyalin kriterlerinden birisinin de bu olduğunu belirtmek isteriz.

imaj alt etiketleri: İçeriğiniz google’ın daha iyi anlayabilmesi için kullandığınız görsellerde mutlaka alt tag dediğimiz görselin ne ile ilgili olduğuna dair açıklama yapılması da önemli. Sonuç olarak sitenizi ziyaret edenin botlar olduğunu bilmek gerek, botların da görselleri anlayabilmesine bu şekilde yardımcı olmuş olacaksınız.

Sonuç olarak içerik hazırlamada bu kriterleri doğrultusunda yapacağınız optimizasyonlar, içeriğinizin google’da daha hızlı indekslenmesine katkı sağlayacaktır. Her zaman anlaşılır bir dil kulanmayı, okuyucunun ilgisini çekebilecek türden içeriklere odaklanmanızı tavsiye ederiz.

Bir yeniden pazarlama örneği

Herhangi bir alışveriş sitesinden sadece büyük beden giyiminde alışveriş yapanlara obezite reklamı gösterilebilir mi? Yanıt: Evet. Daraltılmış hedef kitleler sayesinde

Devamı »

İletişime geçin

WeCreativez WhatsApp Support
Sağlık Turizmi dijital pazarlama için bilgi alın.