Sağlık aramaları: Buz dağının öteki yüzü

Saniyede 40 bin, günde 3.5 milyar aramanın gerçekleştiği dünyanın en büyük arama motoru google’ın global ekonomiye bu aramalar ile nasıl yön verdiği elbette tartışmasız bir gerçek. Google’daki bu aramalara ait belirli ölçüler dahilinde dışarıya aktardığı bazı istatistikler ise dünya genelindeki aramalarda insanların hangi kelimeler ile varmak istediği kaynaklar konusunda da bizlere önemli ve bazen de enteresan bilgiler sunuyor. Sonuç her ne olursa olsun, arama motorlarında yapılan her bir işlemin bir talep için olduğunu ve bu talebin ürün veya hizmette nasıl dönüşüm potansiyeli olduğunun da altını çizmekte fayda var. İşte bu kısım bizim odaklandığımız alan. Dönüşüm takibi!

Yukarıda bahsettiğimiz arama terimlerinde edindiğimiz bilgiler arasında, oldukça dikkat çeken ve değişmeyen bir durumdan bahsedelim. Hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisi ile ilgili..

Yönettiğimiz sağlık hizmeti içerikli bir çok hesaba ait google arama konsolu verilerinde, kullanıcı davranışlarından elde ettiğimiz bir durumdan bahsedelim. Google aramalarında hangi hastalık olursa olsun, başta onkolojik aramalarda dahil olmak üzere, kullanıcılar ortalama ilk 20 arama teriminde hastalık + dua, hastalık + bitkisel tedavi ve kanser + bitkisel tedavi, dua kombinasyonlarından oluşan uzun ve kısa anahtar kelimeler ile kaynaklara erişmeye çalışıyorlar. Bu aramalarda neden dua ve bitkisel tedavi aramalarının bu kadar sık olduğunu tespit etmek elbette bizim alanımız değil, sosyokültürel farklılıklardan kaynaklanıyor demek de doğru bir yaklaşım olmaz. Çünkü buzdağının bir de öteki tarafı var!.

Bir çok haber sitesinin söz konusu sağlık gibi ciddi bir konuya rağmen sadece trafik çekmek için bu anahtar kelimeler ile trafik artırmaya çalıştığını biliyoruz. Örn: Dünya bu elmayı konuşuyor!. Elmaya tıklayınca armut’u görüyoruz.. gibi.. Bu ve ortalıkta bilimsel hiç bir dayanağı olmayan içeriklerde dahil olmak üzere google bu aramaların yönlendirildiği trafiği de değerlendirdiği için algoritma bu verileri de işaretleyerek kullanıcıların karşısına sunuyor.. siz meme de ele gelen kitle diye yazdığınız google size kitlenin bitkiyle tedavisini de önerebiliyor.. Elbette bu durumdan google’da memnun değil ve algoritmanın bu tür aramalara karşı insiyatif alması da şimdilik pek mümkün görünmüyor. Ancak son zamanlarda google, sağlık içeriklerinin doğru kaynaklardan servis edilmesi ve sadece google’ın refere ettiği içeriklerin kullancılara ulaştırılması yönünde Mayo Clinic ile bir çalışma başlattığının haberini de verelim. Sağlıcakla arayın…

(kaynak livestat)

Bir yeniden pazarlama örneği

Herhangi bir alışveriş sitesinden sadece büyük beden giyiminde alışveriş yapanlara obezite reklamı gösterilebilir mi? Yanıt: Evet. Daraltılmış hedef kitleler sayesinde

Devamı »

İletişime geçin

WeCreativez WhatsApp Support
Sağlık Turizmi dijital pazarlama için bilgi alın.