Tehlikeli bir güzellik algısı: Instagram Story AR ve Make-up filtreleri

Instagram’ın Snapchat’ten esinlenerek kendi platformuna uyarladığı story uygulaması ile instagram’ı kullanım şekli de farklı bir boyuta geçti. İlk zamanlar eğlenceli ve kimi zaman şaşırtıcı efektler ile çok sevilen story filtreleri hız kesmenden dünya genelinde kullanılmaya başlandı. Artık storylerin kullanım sıklığı duvar akışındaki paylaşımların da önüne geçmişti. Ancak artırılmış gerçeklik ile gelen güzellik algısını gerçek dışı bir boyuta taşıyan filtrelerin gelmesi ile durumlar biraz değişmeye başlayacaktı. Sadece estetik amaçlı kullanılan Plastica, Bad Botox, Fix Me gibi AR (artırılmış gerçeklik) filtrelerinin bir çok kişide yarattığı mental sağlık sorunları nedeniyle bu filtreler platformdan kaldırılmıştı. İngiliz doktor Tijion Esho tarafından tanımlanan bir çeşit beden algısı bozukluğu olarak görülen Snapchat dysmorphia tanımlaması bu kez instagramdaki bu tür filtreler için kullanılmaya başlandı. Gelelim işin gerçek hayata nasıl yansıdığına? İşte problemin de başladı yer tam olarak burası. Bu tür filtrelerin yaygın olarak kullanımıyla beraber zamanla estetik cerrahi uygulamalarınının yaş ortalaması da giderek düşmeye başladı.  Storylerdeki face lifting, dudak estetiği, fake lens gibi bir çok AR uygulamalarını hunharca kullanan Influencerlar, yarattıkları kusursuz (!) dünyalarında, takipçilerine dayattıkları güzellik algısı ile de durumu daha da kötüleştirdiği bir çok kaynakta geçiyor. Yakın zamanda ingiltere influencerların sosyal ağlarda hiç bir deneyimi olmadığı halde, özellikle dermokozmetik sektöründe haksız rekabete yol açarak ve insanlara yanlış bilgiler ile ürün pazarladıkları gerekçesi ile influencer reklamlarını yasakladığını da söyleyelim. Bir diğer konu ise bu filtrelere olan yoğun talebin sağlık hizmetlerine nasıl yansıdığı ile ilgili. Bu tür filtrelerin kullanımı sonucu plastik cerrahlara olan taleplerde gözle görülür bir artış olmuş.

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’ne göre, Amerika’da gerçekleştirilen yüz gerdirme sayısı 2013 ve 2018 yılları arasında % 21,8 oranında artış göstermiş. Göğüs ameliyatları ise 2017 ve 2018 arasında %13,9, 2013 ve 2018 arasında % 57,5 oranında artmış. Bir diğer araştırma ise Current Psychology’de dergisinde geçiyor. Araştırmada 18 ile 29 yaş aralığındaki kadınların sosyal medyada fazla vakit harcadığı takdirde estetik ameliyatı olma risklerinin arttığını gösteriyor. 

Son sözü de  Icahn Tıp Okulu’nda yardımcı doçent doktor olan Talia Wiesel’in şu sözü ile kapatalım: 

Plastik cerrahların da kendi etik kurallarını gözden geçirmeleri ve hangi durumlarda bu tür ameliyetları reddetmeleri gerektiğini net bir şekilde belirlemeleri önerilebilir. 

Kaynaklar:

https://www.everydayhealth.com/wellness/united-states-of-stress/what-snapchat-dysmorphia-detailed-look-trend/

https://www.liebertpub.com/doi/10.1001/jamafacial.2018.0486

https://www.independent.co.uk/life-style/plastic-surgery-cosmetic-snapchat-teenagers-millennials-dysmorphia-bdd-a8474881.html

Bir yeniden pazarlama örneği

Herhangi bir alışveriş sitesinden sadece büyük beden giyiminde alışveriş yapanlara obezite reklamı gösterilebilir mi? Yanıt: Evet. Daraltılmış hedef kitleler sayesinde

Devamı »

İletişime geçin

WeCreativez WhatsApp Support
Sağlık Turizmi dijital pazarlama için bilgi alın.