Büyük salgın dijital süreçlerin benimsenmesini hızlandırdı

İnsanlar yine evlerinde daha çok zaman geçiriyor ve sosyal teması azaltıyor. Ancak bağlamımız ve ortak zihniyetimiz eskisi gibi değil. Tüketiciler, aylar önce olduğundan çok daha bilgili. Yeni alışkanlıklar insanların zihnine iyice yerleşti. Evde oluşan ofislerin hiçbir eksiği kalmadı, mutfak dolapları uygulama listeleri ile senkronize, kuaförlük yeteneklerimiz de gelişti. İnsanlar yeni alışkanlıkları benimsedi, bu nedenle günlük hayatlarını şartlara hızlıca uyarlayabiliyor.

COVID-19’un değişen tüketici davranışları üzerinde yarattığı etkinin doğrudan sonucu olarak iş modellerini daha dijital olacak biçimde değiştirdiğini gösteriyor. Google Trendler’deki arama içgörüleri bize tüketici davranışlarının gittikçe daha dijital hale geldiğini gösteriyor.

Birçok ülkede alınan karantina önlemlerini ve insanların evlerinde yaşayan kişiler dışındaki insanlarla yalnızca dijital kanallar üzerinden bağlantı kurabildiklerini düşündüğümüzde, bunun şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz. İnternet, karantina döneminde birçok tüketici için varsayılan satın alma kanalı haline geldi. Mart ayının başından bu yana, online alışveriş ve online satın almaya yönelik arama ilgisi tüm dünyada 2 kat artış gösterdi. Değişen tüketici ihtiyaçları yeni dijital alışkanlıklar yarattı. Tüketicilerin daha önce dijital kanalları kullanmadan veya daha az kullanarak gerçekleştirdikleri sanal ‘ürün deneme’, ‘online dersler’, ‘sanal pub yarışması’, müşteri hizmetleri ‘canlı sohbet’ ve ‘sanal spor salonu’)gibi aktiviteler için internete başvurmalarıyla birlikte, bu davranış gittikçe daha dikkat çekici hale geldi.

Salgının teknoloji kullanımımıza hız kazandırması gibi, teknoloji de bu krizi atlatma sürecimizi hızlandırabilir. Kendinizi sıfırlamak, yeni bir yön belirlemek ve büyük düşünmek için hâlâ zaman var.

 

Uzaktan çalışma kalıcı olacak
Birçok işletme yerel resmi kuralların izin verdiği ve güvenli olduğu ölçüde ofise aşamalı olarak geri dönmenin yollarını araştırırken, özellikle de çalışanların %23’ünün evden daha sık çalışmak istediklerini söylemesi nedeniyle gelecekte daha esnek çalışma yapılarının oluşması bekleniyor. Bu, ekiplerinizin işlerine uzaktan kesintisiz bir şekilde devam edebilmesini sağlamak için şirket içi operasyonları dijitalleştirme ihtiyacının artması anlamına geliyor. Bu durum aynı zamanda evde kullanılacak ekipmanlara ve görüntülü görüşme yazılımı gibi ofis teknolojilerine yönelik talebin yükselmesine de yol açtı.

Bir yeniden pazarlama örneği

Herhangi bir alışveriş sitesinden sadece büyük beden giyiminde alışveriş yapanlara obezite reklamı gösterilebilir mi? Yanıt: Evet. Daraltılmış hedef kitleler sayesinde

Devamı »

İletişime geçin

WeCreativez WhatsApp Support
Sağlık Turizmi dijital pazarlama için bilgi alın.